Cordura
- 26. kwietnia 2023
- Encyklopedia
Definicja
Cordura, inaczej nazywana sztruksem, to pomarszczona i mocna tkanina wykorzystywana przez producentów tekstyliów do produkcji różnego rodzaju wyrobów, w tym odzieży.
Jedną z najbardziej charakterystycznych cech tej tkaniny są prążki. Ten wzór rowków może być tkany przez producentów sztruksu w różnych szerokościach.
Źródło: Dreamstime.com
Opis
Materiał sztruksu jest podobny do aksamitu, ale w przeciwieństwie do gładkiej tkaniny ma prążkowaną powierzchnię. Prążki układają się zgodnie z kierunkiem wątku. Charakterystyczna faktura powstaje poprzez wprowadzenie kolejnej nitki do wątku, tworząc splot po prawej stronie, który następnie jest cięty i szczotkowany. W ten sposób powstaje podłużnie prążkowana powłoka okrywy włosowej, która sprawia, że tkanina wydaje się być złożona z wielu równoległych sznurków.
Skąd pochodzi sztruks?
Sztruks wywodzi się z grubego materiału wełnianego, który był produkowany w Anglii od XVIII wieku jako tańszy substytut aksamitu, na który przeciętny człowiek nie mógł sobie pozwolić. Okazał się również mocniejszą alternatywą, więc odzież z niego wykonana mogła być dłużej noszona.
Od początku uważano go za materiał uniwersalny, a sztruksowe ubrania czy dodatki były noszone przez wszystkie klasy społeczne.
Z czego wykonany jest sztruks?
Tkanina jest wykonana z różnych rodzajów materiałów. Większość tkanin sztruksowych jest wykonana z bawełny lub mieszanek bawełnianych. Jednak może być również wykonany z poliestru. Do produkcji sztruksu sporadycznie wykorzystuje się również wełnę. Fałdy w sztruksie wełnianym nie są tak wyraźne jak w sztruksie wykonanym z innych tkanin.
Gdzie stosuje się sztruks?
Tkanina ta jest używana do produkcji wielu ubrań, takich jak spodnie, kurtki, koszule, mundury, spódnice i garnitury.
Sztruks jest również często wykorzystywany przez producentów mebli i akcesoriów do produkcji pokrowców na krzesła i sofy oraz poduszek dekoracyjnych. Sztruks z szerszymi pasami jest idealny jako tkanina pokryciowa na meble ze względu na swój miękki, aksamitny wygląd. Dodatkowo, im mniej pasków, tym mocniejsza i bardziej wytrzymała tkanina, co jest kluczowe w tapicerstwie.
Źródło: Dreamstime.com