Trening funkcjonalny
- 26. kwietnia 2023
- Encyklopedia
Definicja
Trening funkcjonalny definiuje się jako zestaw ruchów lub ćwiczeń, które poprawiają zdolność osoby do wykonywania codziennych czynności przy jednoczesnym zaangażowaniu wielu grup mięśniowych. Jest to forma ćwiczeń, która modyfikuje nasze ciało poprzez ruchy siłowe, zwinnościowe i stabilizacyjne.
Opis
Trening funkcjonalny zazwyczaj wykorzystuje masę ciała lub wolne ciężary, a nie maszyny, ponieważ ćwiczenia funkcjonalne obejmują wykorzystanie wielu stawów i ruch w wielu płaszczyznach - czyli ćwiczenia do przodu i do tyłu, na boki oraz rotacyjne.
Te ćwiczenia dadzą Ci siłę, stabilność i mobilność, których potrzebujesz, aby dobrze prosperować w swoim życiu, a także w sporcie. Każdego dnia używamy podstawowych funkcjonalnych wzorców ruchowych, takich jak pchanie, ciągnięcie, zginanie, kucanie, obracanie, przenoszenie i chodzenie. Trening funkcjonalny wykorzystuje ćwiczenia, które poprawiają sprawność w tych podstawowych wzorcach ruchowych, aby osiągnąć swoje cele przy zachowaniu dobrego zdrowia.
Specjaliści od fitnessu zazwyczaj zalecają tę formę treningu kobietom w ciąży lub klientom wracającym do zdrowia po urazie lub chorobie jako substytut standardowego treningu wytrzymałościowego lub siłowego. Uzasadnieniem jest to, że najlepiej nie forsować ciała osoby do ćwiczeń, z którymi nie może sobie aktualnie poradzić.
Jak działa trening funkcjonalny?
Trening funkcjonalny opiera się na pięciu podstawowych wzorcach ruchowych człowieka i trzech podstawowych kategoriach treningowych. Celem jest równomierny rozwój sprawności i siły mięśniowej pomiędzy nimi wszystkimi.
Typowy trening funkcjonalny będzie się różnił w zależności od Twoich celów, ale zazwyczaj jest to mieszanka ćwiczeń, które poprawią Twój układ sercowo-naczyniowy, jak również siłę.
Treningi mogą obejmować:
- Ćwiczenia plyometryczne, takie jak jump squats i burpees
- Jednostronne ruchy, takie jak wypady lub podnoszenie jednej nogi.
- Ćwiczenia złożone, takie jak podnoszenie ciężarów, wyciskanie na barki i przysiady.
Kluczową zaletą treningu funkcjonalnego jest to, że nie potrzebujesz żadnego sprzętu, aby uzyskać dobry, efektywny trening. Jeśli jednak chciałbyś spróbować jakiegoś sprzętu, niektóre z najczęściej spotykanych w treningu funkcjonalnym to: piłka balansowa, wirujący dysk, taśmy TRX, klocki i koła do jogi, koło do wzmacniania brzucha i inne urządzenia do ćwiczeń.