Odzież z wełny merino - właściwości i pielęgnacja wełny merino
- 11. lipca 2023
- Jak wybrać / Porady i wskazówki
Czym w ogóle jest wełna merino? Jest to naturalny materiał o doskonałych właściwościach termoregulacyjnych. Podstawowa wiedza: Wełna merino chłodzi latem i ogrzewa zimą. Ale może zrobić o wiele więcej, więc omówmy razem, jakie korzyści przynosi nam wełna Merino.
Wycieczka historyczna
Wełna merynosów to bardzo delikatna wełna pochodząca od rodzaju owiec domowych zwanych merynosami. Owce merynosowe po raz pierwszy żyły na terenie dzisiejszego Maroka w Afryce Północnej, a w okresie średniowiecza przedostały się do Hiszpanii, gdzie wełna merynosowa była przetwarzana do końca 18. wieku, zanim rozprzestrzeniła się na inne kraje, w szczególności Australię i Nową Zelandię.
Wełna merynosów jest całkowicie naturalnym materiałem, którego stosowanie nie obciąża zbytnio otaczającego nas świata. W przeciwieństwie do włókien syntetycznych, które przetrwały próbę czasu i dziesięcioleci, wełna Merino ulega rozkładowi. Aby korzystanie z wełny merynosów było jeszcze bardziej przyjazne dla środowiska, wiodący producenci starają się zmniejszyć wpływ ich przetwarzania na środowisko.
Merino na zimę czy na lato?
Dziś zdecydowana większość światowej wełny merynosów produkowana jest na półkuli południowej, gdzie owce muszą zmagać się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi. Nie było to dla nich łatwe. Na przykład w Alpach Południowych w Nowej Zelandii rtęć na termometrach wzrasta do ponad 30 stopni latem i spada znacznie poniżej zera zimą. Cienkie włókna wełny chronią owce przed dzikimi żywiołami, dobrze oddychając w upalne dni i doskonale izolując w mroźne dni.
Doskonałe właściwości termoregulacyjne delikatnych włókien merynosów przenoszą się na ubrania, które nosimy. Wełna merynosów zatrzymuje lub uwalnia ciepło w zależności od warunków otoczenia, dzięki czemu może zapewnić nam chłód latem i ciepło zimą.
Jakie inne korzyści ma wełna Merino w sobie?
Jak wspomniano powyżej, wełna Merino jest wysoce oddychająca. W słoneczne dni docenisz ochronę przed promieniami UVA i UVB, którą zapewnia Merino, a także jej oddychalność i właściwości termoregulacyjne.
Kiedy pod koniec letniego dnia zdecydujesz się upiec pianki nad ogniskiem, możesz spać spokojnie. To dlatego, że włókna Merino mają naturalną odporność na ciepło, więc nie będziesz zagrożony przez każdą małą iskrę, która leci z ognia.
Jeśli martwisz się o swoje otoczenie z powodu zapachu po intensywnym dniu zajęć, wyrzuć to z głowy. Wełna pochłania nieprzyjemne zapachy i nie wypuszcza ich na zewnątrz. Dlatego nie musisz prać ubrań z wełny merynosów tak często, jak ubrań syntetycznych. Wystarczy dobrze wywietrzyć merino i można używać go ponownie.
Kolejną wspaniałą cechą jest zdolność Merino do odprowadzania i pochłaniania wilgoci. Włókno Merino odprowadza pot z skóry i przenosi go na powierzchnię tkaniny, z której szybciej odparowuje. Ponadto Merino może wchłonąć wodę do 35 % swojej wagi, a mimo to nie powoduje uczucia wilgoci. Może to wszystko zrobić nawet przy wyższej wilgotności, znacznie przewyższając materiały syntetyczne.
Mówiąc o wilgotności, ważne jest, aby wspomnieć, że wełna Merino utrzymuje ciepło nawet wtedy, gdy jest mokra. Jeśli pocisz się obficie podczas aktywności, na pewno nie będzie ci tak zimno, jak w czystym materiale syntetycznym.
A świetną wiadomością dla alergików jest to, że wełna Merino jest hipoalergiczna.
Czy Merino będzie się dobrze nosić?
Wełna merino jest niezwykle wygodna i przyjemna w dotyku. Składa się z niezwykle cienkich włókien o grubości nieprzekraczającej 24 mikronów. W najcieńszym miejscu może mierzyć zaledwie 11 mikronów. Dla porównania, ludzki włos ma grubość około 50 mikronów. Porównując te dwie liczby, jest chyba dla nas jasne, że odzież Merino tylko w minimalnym stopniu podrażnia skórę, nie gryzie i nie drapie.
Chociaż włókna są cienkie, to dzięki swojej wewnętrznej strukturze mają niesamowitą wytrzymałość. Włókna Merino są bardzo elastyczne i trwałe. Mogą rozciągnąć się do 30 % bez powodowania uszkodzeń. Samo włókno może następnie zrekompensować do około 2/3 rozciągnięcia.
Gdzie nosić Merino
Merino nadaje się do szerokiego zakresu aktywności, ale jest idealny do aktywności o niskiej i umiarkowanej intensywności, takich jak. wędrówki, wspinaczka, Via Ferraty. W chłodniejszych warunkach sprawdzi się także podczas wolniejszych i dłuższych wędrówek na narciarskim alpinizmie, narciarstwo lub piesze wędrówki.
W przypadku aktywności o wysokiej intensywności najlepiej jest połączyć wełnę Merino z innym materiałem. Wynika to z tego, że materiały syntetyczne nie wchłaniają tak dużej ilości wilgoci, a tym samym nie odprowadzają potu i szybciej schną. Podczas biegania można na przykład docenić połączenie wełny merynosów i tencelu, który ma działanie chłodzące. To połączenie zapewnia koszulka Devold Running Merino 130, która jest świetnym elementem do biegania w upalne dni.
Koszulka Devold Running Merino 130
Jaką odzież Merino kupić
Wełna merino jest używana do produkcji różnorodnej odzieży. Z Merino można znaleźć koszulki, bluzy, kurtki ocieplane, a także skarpety i bielizna. W letnie dni docenisz ubrania o gramaturze materiału od 120 do 150 g/m2. Zimą będzie Ci cieplej w odzieży o gramaturze około 200 g/m2.
Jeśli zdecydujesz się na bluzę lub kurtkę wykonaną z wełny Merino, ważne jest, aby pamiętać, że takie elementy odzieży będą nieco cięższe i bardziej obszerne niż te wykonane z materiałów syntetycznych. Z drugiej strony oddychają i dobrze izolują, nawet gdy są mokre. Wełna merynosów jest używana jako izolacja w kurtkach topowej marki Ortovox, między innymi w tej Ortovox Swisswool Piz Boe Jacket.
Ortovox Swisswool Piz Boe Jacket
W naszej ofercie znajdziesz również super funkcjonalną i dopracowaną technicznie bluzę, taką jak Aclima WarmWool Hood Sweater Zip. Mówiąc o norweskiej Aclima, należy zauważyć, że produkty tej marki są bardzo funkcjonalne, a niektóre z nich są używane przez norweskie wojsko. Niektórzy mogą uznać koszulki takie jak Aclima WoolNet Crew Neck za śmieszne, ale prawda jest taka, że ta koszulka może spełnić Twoje najbardziej wymagające wymagania.
Aclima WarmWool Hood Sweater Zip
Dbanie o wełnę merynosów
Jeśli chcemy utrzymać naszą odzież z wełny merynosów w doskonałym i funkcjonalnym stanie tak długo, jak to możliwe, musimy ją trochę pielęgnować. Wełnę merynosową można prać w pralce, ale należy postępować zgodnie z etykietami na ubraniach. Do prania należy używać delikatnych detergentów, najlepiej przeznaczonych specjalnie do prania wełny, takich jak Żel do prania wełny Biowash. Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest, aby nie używać do prania płynów do zmiękczania tkanin ani wybielaczy i nie wkładać ubrań do suszarki. Pozostaw ubrania do wyschnięcia na powietrzu. Jeśli chcesz prasować wełnę Merino, co jest raczej zbędne, ważne jest, aby odwrócić ubrania na lewą stronę i ustawić niską temperaturę na program do wełny.
Jeśli nie jesteś pewien jak dbać o bieliznę termoaktywną z innych materiałów, sprawdź nasz wcześniejszy artykuł Jak prawidłowo dbać o bieliznę termiczną?, aby uzyskać porady.
Marki w naszym asortymencie, które koncentrują się na wykorzystaniu wełny Merino to przede wszystkim Aclima, Devold oraz Ortovox